Dobrze zaprojektowane biuro, czyli jakie? 0 1975

małe biuro - aranżacja wnętrza

Biuro to miejsce, w którym spędza się każdego dnia co najmniej kilkanaście godzin, dlatego też powinno ono zostać zaprojektowane z myślą o dobrym samopoczuciu i wydajności użytkowników. Projekt biura powinien opierać się zarówno na estetyce, jak i na funkcjonalności. Najlepszym wyborem będzie oczywiście zlecenie jego wykonania profesjonalistom. Projekt szyty na miarę to gwarancja tego, że biuro będzie w pełni dopasowane do potrzeb, oczekiwań i preferencji przyszłych użytkowników. Jak zatem uzyskać idealne biuro?

biurowiec

Dobrze zaprojektowane biuro, czyli firma dbająca o potrzeby swoich pracowników

Kierowanie się jedynie wyglądem biura z całą pewnością mija się z celem. Powinno być ono także funkcjonalne i praktyczne. W celu stworzenia projektu biura konieczne jest dokładne poznanie profilu firmy, aby móc poznać potrzeby i codzienny styl pracy. Współpraca klienta i wykonawcy projektu to podstawa. Ważna jest także analiza lokalizacji i wzięcie pod uwagę wszystkich możliwości dojazdu pracowników oraz klientów. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej wentylacji – nie powinno być ani za duszno ani też za chłodno. Zaleca się montaż otwieranych okien i zagwarantowanie jak największego dostępu do naturalnego światła. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że sztuczne oświetlenie nie tylko niekorzystnie wpływa na wzrok, ale i na samopoczucie pracowników oraz przyczynia się do spadku efektywności pracy. Podobnie jest z warunkami klimatycznymi w biurze. Zaleca się, aby w biurze panowała temperatura 22 st. C., a wilgotność powietrza utrzymywała się na poziomie około 50%. Są to najkorzystniejsze warunki do pracy.

Chociaż z hałasem w miejscu pracy bywa różnie, to jednak warto zredukować go do minimum. Zbyt duży hałas bowiem odbija się niekorzystnie na wydajności pracowników. Dla pracy umysłowej wymogiem jest 20 decybeli, a dla pozostałych zawodów 60 decybeli. Jeśli zatem biuro nie znajduje się w spokojnej i cichej okolicy, konieczne jest zadbanie o dobrą izolację akustyczną ścian. Znaczenie ma także właściwe ustawienie stanowisk pracy oraz zredukowani do minimum sprzętów będących źródłem hałasu. Należy o to zadbać już na etapie projektowania biura.

Odpowiednia przestrzeń i meble do biura

Przy projektowaniu biuro warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Nawet jeśli zdecydujemy się samodzielnie podjąć się tego zadania, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Każdy z pracowników biurowych powinien mieć zapewnione odpowiednio dużo wolnej przestrzeni dla siebie, aby móc czuć się komfortowo na swoim stanowisku pracy. Optymalne będzie co najmniej 7 metrów kwadratowych dla jednego pracownika. Warto także uwzględnić w projekcie biura osobne pomieszczenia socjalne czy chociażby wnękę kuchenną dla pracowników w przypadku ograniczonego metrażu. Chodzi tutaj o miejsce, gdzie pracownicy będą mogli w spokoju coś zjeść i wypić oraz chwilę odpocząć podczas przerwy. Niezwykle ważne jest także właściwe umeblowanie biura. Meble powinny być funkcjonalne i ergonomiczne – muszą być wygodne, aby pracownicy nie narzekali na ból pleców/kręgosłupa. Zadbać należy o to, aby były one dopasowane do aranżacji wnętrza i charakteru biura.

biuro - duża przestrzeń

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *