O czym warto wiedzieć, decydując się na montaż odkurzacza centralnego 0 1691

odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne wciąż stanowią dość rzadki wybór, wciąż bowiem jako znacznie mniej kłopotliwe uznawane są przez większość ludzi tradycyjne odkurzacze. Jeśli jednak do odkurzania jest coś więcej niż dwa pokoje w bloku lub – co gorsza – musimy dbać o porządek w kilkusetmetrowym domu to trudno znaleźć konkurencję dla odkurzacza centralnego. Przyjrzyjmy się zatem – jak w praktyce wygląda instalacja i eksploatacja takiego odkurzacza.

Uważnie zaplanujmy nasz dom

instalacja odkurzacza centralnegoChoć montaż odkurzacza centralnego w domu, który nie był oryginalnie przystosowany do takiej instalacji – jest możliwy, to jest to jednak rozwiązanie znacznie bardziej kłopotliwe i często zdecydowanie mniej estetyczne. Dlatego też warto już na etapie projektu i budowy domu uwzględnić fakt, że chcemy go wyposażyć w instalację odkurzacza centralnego. Odpowiednie przyłożenie się do projektu oznacza też zminimalizowanie liczby niezbędnych do wykonania otworów, uproszczony i skrócony będzie przebieg rur, eliminujemy też od razu ryzyko konfliktu instalacji odkurzacza centralnego z pozostałymi instalacjami. Nasz projekt musi też uwzględniać odpowiednią ilość gniazd ssących, by wygodnie i komfortowo można było odkurzyć całą powierzchnię domu. Pamiętajmy, że standardowo wąż ssący ma długość około 9 m i ta długość powinna nam wystarczyć, by korzystając z dostępnych gniazd móc odkurzyć całą powierzchnię domu.

Gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza?

To jedna z najważniejszych decyzji. Powinniśmy wziąć tutaj pod uwagę grawitację, czyli umieścić jednostkę w możliwie najniższej części domu – na ogół jest to piwnica lub inne tego typu pomieszczenie gospodarcze. Ważna jest izolacja akustyczna, gdyż choć odkurzacz centralny jest znacznie cichszy w porównaniu z tradycyjnym podczas odkurzania domu, to sama jednostka potrafi solidnie hałasować. W miarę możliwości zainstalujmy ją więc jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych. Urządzenie nie powinno być też montowane bezpośrednio przy ścianie – to dość powszechny błąd. Warto sprawdzić dokumentację naszej jednostki centralnej, ale w większości przypadków zaleca się od 30 do 50 cm odstępu z każdej strony. To ważne, choćby ze względu na skuteczne chłodzenie urządzenia. Nie instalujmy też jednostki w miejscu, do której będziemy mieli bardzo utrudniony dostęp, gdyż musimy przecież co jakiś czas choćby opróżniać pojemnik na śmieci.

Nie spieszmy się z montażem

Chociaż wkrótce po zakupie instalacji odkurzacza centralnego chcielibyśmy ją zapewne jak najszybciej zamontować, warto trochę się wstrzymać. Musimy oczywiście rozmieścić wszelkiego rodzaju rury i okablowanie, natomiast z gniazdami ssącymi poczekajmy do momentu zainstalowania jednostki centralnej – do tego czasu starajmy się jedynie je zamaskować, by całość zbytnio się nie brudziła. Nie instalujmy też na etapie budowy domu jednostki centralnej i nie uruchamiajmy całej instalacji. Choć z technicznego punktu widzenia nie ma tutaj szczególnych przeciwwskazań, to doświadczenie sugeruje, iż instalacja taka wykorzystywana jest wtedy przez ekipę budowlaną do bieżącego sprzątania, co wprowadza ryzyko uszkodzenia któregoś z elementów, zanim jeszcze produkcyjnie uruchomimy naszą instalacją.

Pamiętajmy o akcesoriach

Gdy jednostka centralna zostanie już zamontowana, a w wybranych miejscach w domu umieścimy punkty ssące, to uwzględnimy również różnego rodzaju drobne akcesoria, jak choćby specjalne, automatyczne szufelki – tylko wtedy nasza instalacja odkurzacza centralnego będzie w pełni funkcjonalna.

szufelka automatyczna

Automatyczne szufelki umożliwiają bowiem szybkie sprzątnięcie drobnych śmieci w najczęściej brudzących się w miejscach. Nie ma wtedy potrzeby podłączania rury i końcówek ssących, wystarczy kilka ruchów zwykły szczotką, by przesunąć śmieci w okolice szufelki i gotowe. Szufelka zassie i przeniesienie śmieci wprost do pojemnika naszego odkurzacza.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *