System akwizycji danych w rewitalizacji budowli 0 1847

Rewitalizacja Bramy Brandenburskiej

Prace remontowe budynków wymagają specjalistycznej wiedzy, materiałów i narzędzi. Rewitalizacja zabytków jest dużo bardziej skomplikowana, wiąże się również z odpowiedzialnością, ponieważ zabytki sa prawem chronione. Co więc zrobić by remont był jak najbezpieczniejszy dla budowli? Z pomoc przyjdą nam instrumenty pomiarowe. Firma HBM ma duże doświadczenie w monitoringu konstrukcji betonowych,  w trakcie ich budowy, eksploatacji i remontów.

Akwizycja danych jest to pierwszy etap przetwarzania zarejestrowanych danych polegający na ich przygotowaniu do dalszej obróbki lub interpretacji. Gromadzenie danych zaczyna się od zjawiska fizycznego. Za pomocą czujnika badana wielkość jest odczytywana a następnie przetwarzana na  sygnał elektryczny. Po przekazaniu informacji do wzmacniacza pomiarowego dane są magazynowane. Zdolność akwizycji danych, a więc jakość rejestrowanych wartości, w głównej mierze zleży od rozdzielczości przetwornika pomiarowego, ale również od możliwości elektroniki, rodzaju kabla lub protokołu komunikacji. Firma HBM oferuje pełne łańcuchy pomiarowe gwarantując niezbędną jakość wyników i zapewniając bezpieczeństwo prac i późniejszej eksploatacji.

Rewitalizacja Bramy Brandenburskiej

Brandenburger Tor to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina. Jest to jedyna spośród 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miasta. Wzniesiono ją w latach 1788-1791. Posiada 12 kolumn oraz rzeźbę 4-konnej kwadrygi prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa – Wiktorię. Brama Brandenburska wielokrotnie była w swojej historii traktowana jako symbol, jest magnesem przyciągającym turystów oraz miejscem spotkań Berlińczyków. Powyższe fakty sprawiają że remont tak ważnego zabytku był obarczony bardzo dużym ryzykiem, dlatego wykonawca zdecydował się na bardzo dokładny sprzęt pomiarowy firmy HBM, oraz na współpracę z wykwalifikowaną kadrą pomiarową. Prace miały miejsce w latach 2000-2002, wówczas to cała budowla została zamknięta na czas renowacji wartej 6 mln euro. Prace budowlane objęły restaurację kwadrygi, odtworzenie krzyża i orła, jednak najtrudniejszą operacją były prace przy kolumnach bramy. Podpory filarów zostały zastąpione przez siłowniki hydrauliczne wraz z czujnikami siły typu C6A i czujnikami przemieszczenia z rodziny WA. Bardzo dokładne dane pomiarowe przekazywane przez przetworniki kierowane były do wszechstronnego wzmacniacza pomiarowego z funkcją akwizycji MGC+, następnie dzięki oprogramowaniu sterującemu Catman Easy sygnał był przetwarzany a wyniki odczytywane w czasie rzeczywistym były przedstawiane w postaci wykresów na ekranach. Rozwiązane to pozwoliło maksymalnie ograniczyć ryzyko związane z kompletnym remontem tej niemieckiej ikony. Huczne otwarcie odnowionego zabytku miało miejsce po 22-miesięcznej renowacji 3 października 2002, w 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.

HBM jest wiodącym producentem czujników i systemów wzmacniaczy pomiarowych do pomiaru wielkości mechanicznych. Pakiet oprogramowania o nazwie firmowej „CATMAN” został opracowany dla najpowszechniej używanego systemu operacyjnego – MS WINDOWS – i jest przeznaczony przede wszystkim dla techników pomiarowych. Tam, gdzie stosowane są sterowane komputerowo systemy pomiarowe, proces podejmowania decyzji zależy w coraz większym stopniu od funkcjonalności i ergonomiczności zastosowanego oprogramowania.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *