Grzejniki na podczerwień – efektywne ogrzewanie dla domu i przemysłu 0 2261

dom

Grzejniki na podczerwień zyskują na popularności jako systemy grzewcze, stosowane w domach prywatnych i w przemyśle. Ich zaletą jest efektywność grzania, prosty montaż i różnorodny design, wpisujący się w stylistykę każdego pomieszczenia. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ludzi. Grzejniki spełniają swoją funkcję przez wiele lat, przynosząc realne oszczędności zużycia energii.

Grzejniki na podczerwień – co to takiego?

Określenie grzejniki na podczerwień jest tożsame z pojęciem promienniki podczerwieni lub panele grzewcze na podczerwień. Są to innowacyjne urządzenia, które można wykorzystywać jako główny i niezależny system grzewczy lub jako dodatkowe źródło ciepła.

Sposób działania grzejników na podczerwień

Grzejnik na podczerwień – https://ekopodczerwien.pl/grzejniki-na-podczerwien – wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które jest przekaźnikiem energii cieplnej. Rozgrzane do wysokiej temperatury urządzenie transmituje ciepło za pośrednictwem podczerwieni i przenosi je na ściany, przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. W odróżnieniu od systemów konwekcyjnych, ogrzewane nie jest powietrze, ale bezpośrednio obiekty.

Efektywność ogrzewania za pomocą grzejników na podczerwień

Zużycie energii przy grzejnikach na podczerwień może być nawet o 70% niższe w porównaniu do systemów konwekcyjnych. Ogrzewanie bezpośrednio ścian, podłóg i obiektów przekłada się na lepsze wykorzystanie energii cieplnej i większy komfort użytkowników. Szacuje się, że ściany rozgrzane do temperatury 18 º C stwarzają domownikom optymalne warunki, nawet przy niższej temperaturze powietrza.

Prozdrowotne działanie grzejników na podczerwień

Ogrzewanie przy pomocy paneli na podczerwień korzystnie wpływa na zdrowie. Podnoszenie temperatury ścian, podłóg, obiektów, a nie powietrza wiąże się z ograniczoną cyrkulacją, co ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu, drobnoustrojów, czy alergenów. Dodatkowo, grzejniki na podczerwień nie wysuszają powietrza, zapewniając optymalną wilgotność.

Rozwiązania typu smart w grzejnikach na podczerwień

Dzięki rozwiązaniom typu smart możliwe jest uzyskanie maksimum efektów działania grzejników na podczerwień, przy minimum zużycia mocy. Liczne inteligentne funkcje zastosowane w panelach na podczerwień pozwalają na optymalizację działania urządzenia:

  • czujnik ruchu – wpływa na zmianę mocy grzania, w zależności czy wykryje obecność osób.
  • czujnik otwartego okna – automatycznie wyłącza grzejnik w czasie wietrzenia pomieszczenia.
  • miernik zużycia energii – pozwala na kontrolę kosztów zużycia energii.
  • automatyczna zmiana mocy urządzenia, w zależności od warunków i temperatury na termostacie.

Termostat w grzejnikach na podczerwień

Termostat pozwala na sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Część grzejników na podczerwień jest wyposażona w wewnętrzny termostat. W przypadku niektórych modeli trzeba jednak zaopatrzyć się w termostat zewnętrzny. Do wyboru są zarówno termostaty z podstawową funkcjonalnością, jak i wyposażone w moduł sterowania za pomocą WiFi.

Dostępne rodzaje grzejników na podczerwień

Na rynku dostępne są zarówno grzejniki na podczerwień do wykorzystania w domach, jak i w przemyśle (np. w halach lub magazynach). Wśród tych z przeznaczeniem domowym znaleźć można małe panele do łazienki lub większe do innych pomieszczeń, w tym do montowania na suficie. Poza grzejnikami instalowanymi na stałe, można także spotkać wersje mobilne. Na uwagę zasługują grzejniki hybrydowe łączące ogrzewanie na podczerwień z konwekcyjnym.

Różnorodność wzorów paneli na podczerwień

Panele na podczerwień to estetyczne rozwiązanie. Dostępne są standardowe wersje w kolorach białym, czarnym lub szarym, jak i wzbogacone o dowolną grafikę lub zdjęcie, które można zamieścić na szybie urządzenia.

Efektywne ogrzewanie na podczerwień dużych powierzchni przemysłowych

W przypadku dużych powierzchni przemysłowych, takich jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, obiekty hodowlane lub namioty, ogrzewanie na podczerwień jest bardziej efektywne, niż tradycyjne konwekcyjne. Grzejniki na podczerwień ogrzewają bowiem nie tylko ściany, ale także obiekty wewnątrz oraz przebywających w środku ludzi lub zwierzęta.

Grzejniki na podczerwień jako główne lub uzupełniające źródło ciepła

Ogrzewanie na podczerwień może być głównym źródłem ciepła, którego działanie zależy jedynie od dostaw energii elektrycznej. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, proste w montażu, z możliwością sterowania temperaturą za pomocą termostatu. W innym wariancie można zastosować grzejniki na podczerwień jako uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego.

Zwrot z inwestycji w grzejniki na podczerwień

Inwestycje w grzejniki na podczerwień zwracają się najszybciej w przypadku dużych powierzchni lub ze słabą termoizolacją. W takich warunkach dobrze sprawdza się także wersja mieszana – ogrzewanie na podczerwień plus tradycyjne. Nakłady poniesione na inwestycję w panele grzewcze na podczerwień rekompensują oszczędności w zużyciu energii i ostatecznie po około 6-8 latach użytkowania inwestycja się zwraca.

Pozytywne opinie użytkowników

Pozytywne opinie użytkowników potwierdzają, że ogrzewanie na podczerwień jest energooszczędne i wysokowydajne. Zaletą jest łatwość montażu, szeroki wybór produktów, komfort użytkowania i stosunkowo szybki zwrot kosztów inwestycji.

Koszty inwestycji w grzejniki na podczerwień

Całkowity koszt instalacji grzejników na podczerwień zależy od wielkości pomieszczenia, rodzaju paneli i ich rozstawienia. Cena pojedynczego panelu waha się w przedziale od 400/500 zł do 2500 zł. Za termostat trzeba zapłacić od 100 zł do nawet 3500 zł. Pozostałe koszty to montaż, którego cena jest szacowana indywidualnie.

Ogrzewanie na podczerwień – dlaczego warto?

Ogrzewanie na podczerwień (https://ekopodczerwien.pl/ogrzewanie-na-podczerwien) to bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie dla domu oraz przemysłu. W porównaniu do innych systemów grzewczych jest to opcja bardziej wydajna i tańsza, przynosząca realne oszczędności zużycia energii. Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku gwarantuje możliwość wyboru paneli odpowiadających estetyce każdego wnętrza – w zależności od upodobań, wtapiając się w tło lub stanowiąc element dekoracyjny.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *