Zmiany w leasingu od 2019 r – czy nadal będzie się opłacał? 0 1655

samochód - leasing

Od 1 stycznia 2019 roku w życie wejdą przepisy zmieniające zasady opodatkowania leasingu, a także nabycia i używania samochodów osobowych w firmach. Artykuł przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Counter.

Leasing samochodu – co się zmienia w leasingu i użytkowania firmowych aut osobowych?

Tekst najnowszej Ustawy opublikowany został w Dzienniku Ustaw jako: Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany i inne informacje o leasingu, które powinny interesować właścicieli firm i kierowców dotyczą tego, że:

  • Jeśli chodzi o samochody użytkowane jedynie firmowo, to tutaj koszty nadal będą obejmować 100% wydatków eksploatacyjnych (m.in. paliwo).
  • Jeśli chodzi o samochody osobowe użytkowane firmowo i prywatnie, to kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych (serwis, naprawy, paliwo, itp.).
  • Od 2019 roku podniesiony będzie limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych (który teraz wynosi 20 tys. euro). Podniesiony będzie on do 150 tysięcy zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych i do 225 tysięcy zł dla pojazdów elektrycznych.
  • Co ważne, limitem 150 tysięcy zł (auta spalinowe i hybrydy) i 225 tysięcy zł (auta elektryczne) objęty będzie również leasing operacyjny pojazdów osobowych (teraz takiego limitu nie ma).
  • Po zmianach prawnych, wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty – jednak z zastrzeżeniem, że jeśli w racie leasingu zawarte będą również opłaty eksploatacyjne (typu: serwis, wymiana opon), to ta część raty zostanie objęta limitem 75%, natomiast sam koszt finansowania nie.

Czy leasing od 2019 roku nadal będzie się opłacał?

Jak widać, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadza pewne zmiany w zakresie leasingu i użytkowania firmowych samochodów osobowych. Zmiany te będą niekorzystne dla osób, które korzystają z leasingu drogich samochodów. Według nowej ustawy, jeżeli taki ktoś nie zawrze umowy przed 1 stycznia 2019 roku, to przejdzie wtedy na nowy, niekoniecznie korzystny dla leasingu drogich pojazdów sposób w jaki rozliczane będą koszty uzyskania przychodu. Leasing mniej opłacalny będzie także dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują w swojej działalności samochody osobowe, a używają ich także do celów prywatnych. Będą oni bowiem mogli zaliczać w koszty uzyskania przychodu tylko 75% wszystkich wydatków eksploatacyjnych, co jest jednoznaczne ze wzrostem podstawy do opodatkowania. Dotyczy to wszystkich – nie tylko tych, którzy dopiero w 2019 roku kupią lub wezmą w leasing auto, ale także obecnych leasingobiorców i posiadaczy samochodów osobowych.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *