Jak przygotować się do pracy za granicą? 0 1997

szukanie pracy

Na pracę za granicą wciąż decyduje się bardzo wielu Polaków. Nic dziwnego, gdyż perspektywa znacznie wyższych zarobków niż w ojczyźnie jest bardzo kusząca, toteż nie brakuje chętnych, którzy decydują się opuścić kraj. Choć praca za granicą ma wiele zalet, trzeba wiedzieć, co zrobić, by dobrze się do niej przygotować.

Przygotowania do pracy za granicą

Wybór kraju

Najważniejszym aspektem jest wybór kraju, do jakiego chce się migrować. Decyzja ta nie powinna być przypadkowa. Przede wszystkim należy pamiętać, że praca za granicą ma być bezpieczna, toteż konieczne jest odpowiednie planowanie. Wybierając kraj docelowy, należy wcześniej zapoznać się z rynkiem pracy jak również z sytuacją mieszkaniową, zwyczajami czy tradycjami. Dopiero suma tych wszystkich elementów pozwala wybrać miejsce odpowiadające indywidualnym preferencjom i oczekiwaniom.

mapa europy

Dokumenty

Praca za granicą wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Należy do nich przede wszystkim dokument tożsamości taki jak paszport czy dowód osobisty oraz akt urodzenia. Niekiedy przydatny okazuje się także akt małżeństwa czy orzeczenie rozwodowe. Ponadto warto pamiętać, że niektóre kraje nie otworzyły swoich rynków dla pracowników z Polski, co oznacza, że aby móc się w nich zatrudnić, konieczne jest pozwolenie na pracę. Dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

dokumenty

Zakwaterowanie

Aby móc wyjechać za granicę i podjąć pracę, trzeba jeszcze znaleźć odpowiednie lokum. W zależności od tego, czy za granicę wysyłanym się jest przez firmę, jedzie się tam na własną rękę czy też dzięki pośrednikowi, mieszkanie może być wynajmowane na koszt firmy, gwarantowane w umowie pośrednika czy też rezerwowane przez samego migrującego. Warto jednak mieć w pogotowiu także listę tanich hoteli lub hosteli, w których można zatrzymać się w razie jakichkolwiek problemów z zakwaterowaniem.

mieszkanie

Ubezpieczenie

Oczywiście przed wyjazdem należy także zatroszczyć się o ubezpieczenie. Podstawą jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której będzie można korzystać z pomocy medycznej za granicą. Karta jest bezpłatna dla wszystkich płatników polskiego ubezpieczenia zdrowotnego i można ją wyrobić w oddziałach NFZ.

Znajomość języka

Aby móc liczyć na zatrudnienie na odpowiednim stanowisku oraz na atrakcyjne zarobki, warto płynnie posługiwać się danym językiem. Będzie on niezbędny nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. Przed wyjazdem można więc odbyć kursy języka angielskiego czy innego języka obcego. Nauka języka może przebiegać jednak na wiele innych sposobów – słownictwo można poszerzać chociażby oglądając filmy w czy czytając nie przetłumaczone na polski książki.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *