Praca na magazynie to w dzisiejszych czasach duża szansa na otrzymanie stabilnego zatrudnienia z zadowalającym wynagrodzeniem. Na rynku przybywa zarówno firm logistycznych, jak i transportowych, ale także coraz więcej podmiotów z sektora handlowego inwestuje w duże magazyny, w których przechowują swoje towary. Praca na magazynie wymaga jednak umiejętności obsługi pojazdów, które służą do podnoszenia ciężkich przedmiotów i układania ich na wysokościach. Sprawdźmy, jak przebiegają szkolenia na wózki widłowe.
Cele szkolenia
Wszelkie szkolenia zawodowe stawiają sobie ten sam cel główny, czyli naukę bezpiecznej obsługi danego urządzenia. Podobnie jest w przypadku kursów, które przyznają uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi o napędach silnikowych. Szkolenie ma za zadanie nauczenie prowadzenia wózka oraz obsługę jego wszelkich elementów, tak, żeby wykonywana praca było zarówno efektywna, jak i bezpieczna i nie zagrażająca osobom zgromadzonym na magazynie. To podstawowe założenie. Szkolenie ma także na celu wyrobienie pewnych właściwych nawyków, postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu pracy oraz powierzone mienie, a także właściwe zachowanie podczas kłopotów technicznych, awarii czy ewentualnych wypadków.
Przebieg szkolenia
Szkolenie na umiejętność obsługi wózka widłowego jest dwu etapowe. Podobnie jak kurs na prawo jazdy, składa się z dwóch ważnych elementów. Pierwszym jest przygotowanie teoretyczne, które zakłada m. in. poznanie budowy pojazdu, podstawę bezpiecznego zachowania, zasady poruszania się po magazynie z przestrzeganiem wydzielonych stref ruchu oraz stref dla pieszych, przygotowanie się do pracy, przyswojenie informacji o technikach pracy i prowadzeniu wózka. Drugi etap to element praktyczny, które przewiduje realną naukę prowadzenia i obsługi wózka widłowego. Kurs kończony jest szkoleniem zarówno z bloku teoretycznego, jak i praktycznego. Wózki widłowe mogą obsługiwać jedynie osoby posiadające uprawnienia do tego.