Gratowanie — określane czasem mianem oszlifowywania lub zaokrąglania ostrych krawędzi to proces obróbki mający na celu likwidację ostrych pozostałości na krawędziach obrabianych detali. Poniżej kilka informacji o tym, jak dokładnie przebiega ten proces oraz czemu odgrywa tak ważną rolę w przemyśle motoryzacyjnym.
Technologia gratowania
Wśród dostępnych na rynku technologii gratowania wyróżniamy między innymi obróbkę chemiczną, termiczną, elektryczną oraz najbardziej popularną metodę mechaniczną. Klasyczne gratowanie mechaniczne to obróbka ręczna, obróbka wibracyjna, szlifowanie taśmowe oraz szczotkowanie.
Do szlifowania taśmowego wykorzystuje się bezkońcowe taśmy szlifierskie napędzane przez tarczę kontaktową i naciągane przez rolkę napinającą. Efekty, jakie osiąga się, wykorzystując tę technologię, zależą od rodzaju ziarna ściernego, jak i jego ziarnistości. Za pomocą szlifowania taśmowego wykonuje się gratowanie detali m.in. w celu poprawy jakości powierzchni.
Szczotkowanie to kolejna metoda gratowania, podczas której obróbka powierzchni następuje poprzez obracającą się szczotkę. Efekty w przypadku tej metody zależą głównie od materiału, z jakiego wykonana jest szczotka (może to być m.in. drut stalowy czy polipropylen). Technologię tą wykorzystuje się do usuwania zgorzeliny oraz wykonywania odpowiedniej struktury powierzchniowej.
Technologia gratowania obejmuje również coraz bardziej popularną obróbkę wibracyjną w specjalnych wygładzarkach, wykorzystujących drgania wsadu, którym jest ścierniwo. Ścierniwo wykonuje naciski powierzchniowe na detal aż do momentu uzyskania pożądanej powierzchni. Dobór ścierniwa wraz z chemią towarzyszącą (płyny i pasty) zależy m.in. od kształtu detali oraz tak samo, jak w poprzednich metodach od efektu, jaki chcemy uzyskać. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że efekt gratowania zależy od wiedzy i doświadczenia w dobieraniu odpowiednich parametrów obróbki, dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się tym tematem.
Gratowanie detali w przemyśle automotive — dlaczego jest takie ważne?
Branża automotive to specyficzny rodzaj działalności, gdzie jakość detali wykorzystywanych do produkcji jest szczegółowo i bardzo dokładnie sprawdzana. Każdy zakład produkcyjny specjalizujący się w produkcji detali dla branży motoryzacyjnej wie, jak dużo wymagań mają klienci oraz jak wiele jest norm określających m.in. jakość powierzchni detali. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny — odpowiednie wykonanie detali wykorzystywanych do produkcji kolejnych elementów w samochodzie ma bardzo duże znaczenie — nawet niewielkie zadziory mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do przegrzewania się poszczególnych komponentów w pojeździe, a co za tym idzie do mniejszych lub większych uszkodzeń. Warto wiedzieć, że proces gratowania detali w przemyśle motoryzacyjnym obejmuje bardzo często powierzchnie aluminiowe, takie jak felgi, które dzięki przeprowadzonemu gratowaniu nie tylko ładnie się prezentują, ale co szczególnie ważne — nie stanowią zagrożenia dla opon samochodowych.
Kolejną sprawą jest montaż — części samochodowe muszą posiadać gładkie i równe krawędzie, ponieważ w przeciwnym wypadku w trakcie łączenia ich z innymi elementami mógłby nastąpić problem z ich założeniem do danego układu, co mogłoby prowadzić nawet to zatrzymania linii produkcyjnej.
Nierównomierne krawędzie detali mogłyby również doprowadzić do zwiększonej siły tarcia w obrębie detali, co prowadzi do spieczenia powierzchni, które się ze sobą stykają — konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nawet zniszczenie całego układu.
Biorąc pod uwagę wymienione wyżej aspekty, widać wyraźnie jak ważne jest profesjonalne gratowanie detali — części samochodowe powinny cechować się jak najlepszą jakością, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników samochodów.