Obróbka powierzchniowa metali 0 2114

obróbka powierzchniowa metali

Obróbka powierzchniowa metali służy zwiększaniu trwałości maszyn i narzędzi. Przy takiej metodzie konserwacji metali możliwe jest ograniczenie strat materiałowych i energetycznych przy ich pracy. Sprawdźmy, na czym polega i dlaczego się ją stosuje.

Obróbka powierzchniowa metali – dlaczego warto poddawać materiały takiemu rodzajowi obróbki?

Obróbka powierzchniowa metali pozwala na zwiększenie jakości wyrobów, a także ograniczenie strat materiałowych i energetycznych. Wyroby metalowe poddane obróbce charakteryzują się lepszymi właściwościami mechanicznymi, są bardziej odporne na ścieranie oraz na działanie podwyższonych temperatur i korozji. Materiały, które zostały obrobione metodą powierzchniową z powodzeniem zastępują metale wysokostopowe. Niskostopowe metale z warstwą powierzchniową cechują się lepszymi właściwościami, co umożliwia ich zastosowanie nawet tam, gdzie wykorzystuje się trudno dostępne metale wysokostopowe.

Rodzaje obróbki powierzchniowej metali

Istnieje kilka metod umożliwiających wytworzenie warstwy powierzchniowej na metalu. Wśród nich wyróżniamy obróbkę:

  • mechaniczną,
  • cieplno-mechaniczną,
  • cieplną,
  • cieplno-chemiczną,
  • elektro-chemiczną i chemiczną,
  • fizyczną.

obróbka powierzchniowa metali

Metody mechaniczne wykorzystują nacisk narzędzia albo jego energię kinetyczną. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest obrobienie metalu na zimno lub też otrzymanie powłoki na zimnym podłożu metalu.

Stosując metodę cieplno-mechaniczną, możliwe jest wytworzenie warstw wierzchnich i powłok, przy pomocy połączonego działania ciepła i nacisku.

Za pomocą metody cieplnej, możliwe jest uzyskanie zmian struktury metali w stanie stałym. A także przeprowadzenie w stan stały sproszkowanego tworzywa powłokowego lub doprowadzenie go do takiego stanu ze stanu ciekłego.

Możliwości zastosowania metody cieplno-chemicznej pozwalają na utwardzenie powierzchni pokrywanego podłoża metalu oraz zmianę struktury warstwy powierzchniowej poprzez zmianę jej składu chemicznego.

Dzięki metodom elektrochemicznym i chemicznym możliwe jest wytworzenie na powierzchni metalu powłoki metalowej lub niemetalowej, a stosując metody fizyczne, możemy wytworzyć na powierzchni metalu powłokę organiczną lub metalową związaną z podłożem adhezyjnie.

Przyjrzyjmy się bliżej obróbce metali, którą najczęściej wykorzystuje się w motoryzacji i jubilerstwie, czyli obróbce wibrościernej.

Obróbka wibrościerna – zastosowanie i metody przeprowadzenia

Obróbka wibrościerna i obróbka rotościerna to dwie metody obróbki mechanicznej metali, które służą do pracy nad niewielkimi elementami. Obróbkę przeprowadza się w bębnach (tumblerach) ze wsadem oraz wybranym materiałem ściernym lub polerskim. Obróbkę powierzchniową metodą wibro i rotościerną wykorzystuje się przy pracy nad elementami używanymi w jubilerstwie (do polerowania biżuterii wykonanej z metalu). Może być również zastosowana do pracy nad tworzywami sztucznymi, kamieniami szlachetnymi, naturalnymi kośćmi, a także przy procesie gratowania i odtłuszczania. Obróbkę wibrościerną i rotościerną wykorzystuje się również do czyszczenia odstrzelonych wcześniej łusek amunicji.

bębny, tumblery do obróbki wibrościernej

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami obróbki polega na sposobie wymuszenia oddziaływania materiału ściernego na obrabiane przedmioty. W przypadku obróbki wibrościernej jest to wibracja. Dla obróbki rotościernej jest to oczywiście rotacja.

Obróbka powierzchniowa metalu jedną z wymienionych metod jest procesem krótkim. A jego przeprowadzenie trwa około kilkunastu minut. Efekt obróbki zależy od rodzaju zastosowanego materiału ściernego i samej metody.

części metalowe poddane obróbce rotościernej

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *