Duży problem przedsiębiorców, czyli transport odpadów niebezpiecznych 0 3516

odpady niebezpiczne

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Prowadząc własne przedsiębiorstwo, trzeba brać pod uwagę nie tylko pozytywne aspekty, ale także mierzyć się z przeciwnościami i kwestiami, które mogą być problematyczne. Jedną z takich kwestii z pewnością może być odbiór odpadów niebezpiecznych, z którym muszą mierzyć się restauratorzy, właściciele warsztatów samochodowych i mechanicy. Jak sobie z tym radzić?

Skąd bierze się olej przepracowany i dlaczego jest to odpad niebezpieczny?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że odpad niebezpieczny to wszystko to, co nie poddaje się recyklingowi, nie może być składowane na wysypiskach, a także nie da się powtórnie wykorzystać. Co więcej, odpad niebezpieczny taki jak olej przepracowany jest dodatkowo niebezpieczny dla osób, które przebywają w jego oparach oraz jest sporym zagrożeniem dla środowiska gdy się do niego wydostanie. Dlatego też będąc w posiadaniu takiego odpadu niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej oddać go do utylizacji.

Olej, zarówno ten spożywczy, jak i przemysłowy po podgrzaniu do wysokiej temperatury zaczyna wydzielać niebezpieczne opary. Używanie go ponownie może być trujące, a przygotowywanie na takim oleju potraw jest wzbronione i może doprowadzić do prawdziwych problemów ze zdrowiem. Dlatego w momencie, kiedy olej się „przepracuje”, czyli zostanie podgrzany do maksymalnej temperatury, powinien być obowiązkowo zutylizowany. Nie ma konieczności codziennie wywozić oleju przepracowanego, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wypracowanie systemu, dzięki któremu możliwe będzie przechowywanie zużytego olej w beczkach i wywożenie go raz na jakiś czas.

Odbiór i transport odpadów niebezpiecznych

Odbiór odpadów niebezpiecznych musi zostać odpowiednio wcześniej zamówiony. Konieczne jest podpisanie umowy z firmą, która odbiorem i transportem będzie się zajmować. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim umowa dookreśla wszystkie nieścisłości i niewiadome, czyli w jakim terminie ten odbiór będzie występował, jak często będzie się on odbywał, jakie obowiązki stoją po stronie firmy transportujące, a jakie po stronie przedsiębiorcy. Ponadto przedsiębiorca musi mieć nadany numer z Bazy danych o produktach i odpadach (BDO), zgłaszany do Urzędu Marszałkowskiego danego województwa. Rejestracja do BDO jest bezpłatna. Nie jest to wcale tak oczywiste dla wszystkich. Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni przechowywać olej przepracowany w specjalnych pojemnikach, które najczęściej może dostarczyć firma zajmująca się wywozem odpadów niebezpiecznych. Dlatego trzeba o tej kwestii pomyśleć ze znacznym wyprzedzeniem oraz odpowiednio wcześniej pozyskać numer BDO. Ponadto umowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed różnego rodzaju kontrolami, ponieważ prawidłowy odbiór odpadów niebezpiecznych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, jak również firmy transportującej i utylizującej odpady. Warto jednak znaleźć dobrą i uczciwą firmę, która dołoży wszelkich starań, aby odbiór ten przebiegał sprawnie i bez problemów.

Warto stawiać na zaufanych partnerów!

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *