Przewody grzewcze elektryczne a bezpieczeństwo: jak uniknąć zagrożeń? 0 517

przewody grzewcze

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Nowoczesne metody grzewcze pozwalają nam na wprowadzenie do naszych domów i mieszkań innowacyjnych rozwiązań, które w znaczny sposób mogą przyczynić się do polepszenia naszego komfortu oraz innych domowników. Jednym z takich sposobów ogrzewania są elektryczne przewody grzewcze, które świetnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym. Ich instalacja jest dość prosta, na tyle, że wielu klientów samodzielnie stara się założyć ją na swojej podłodze. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, aby zamontować instalację odpowiednio i uniknąć późniejszych problemów i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Jakie niebezpieczeństwo stwarzają przewody grzewcze? Jak uniknąć ewentualnych zagrożeń oraz co należy zrobić w sytuacji, gdy nastąpią problemy z elektrycznymi przewodami grzewczymi? Jeśli przymierzasz się do założenia tego typu instalacji w swoim domu albo w mieszkaniu koniecznie przeczytaj, jak uniknąć zagrożeń, które mogą Ci się przytrafić, szczególnie jeżeli chcesz zamontować instalację samodzielnie.

Czym są elektryczne przewody grzewcze? 

Przewody grzewcze elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, które dzięki swoim funkcjom potrafi znacznie podnieść komfort mieszkania. Innowacyjna budowa przewodów oparta na rdzeniu z polimerów sprawia, że wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz kabla maleje moc grzewcza, a gdy na zewnątrz temperatura spada, moc wzrasta. Dzieje się tak za sprawą polimerów, które reagując na zmianę temperatury, kurczą się, co sprawia powstanie połączeń elektrycznych pomiędzy cząsteczkami węgla w nich zawartych. Jeżeli w otoczeniu przewodu temperatura jest umiarkowana, moc grzewcza jest dość niska, natomiast jeśli temperatura jest wysoka, w przewodach następuje rozszerzenie się rdzenia i następuje niemal całkowity brak mocy. Co ciekawe na całej powierzchni kabla temperatura grzewcza jest wyrównana. To inteligentne rozwiązanie jest odpowiednie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie komfort oraz wygodę ponad wszystko, należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przewodów podczas montażu, aby w przyszłości nie narazić siebie oraz bliskich na niebezpieczeństwo. 

Niebezpieczeństwa wynikające z instalacji elektrycznych przewodów grzewczych 

Aby instalacja elektryczna była w pełni bezpieczna i bezawaryjna należy zadbać o nią już podczas montażu. Na tym etapie nie ma miejsca na żaden błąd, bo może on w późniejszym czasie poskutkować koniecznością poważnego remontu, aby móc wymienić elementy instalacji i naprawić powstałe szkody. Zlecając montaż profesjonalistom, z reguły nie mamy się o co martwić, ale chcąc zająć się tym samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że może nam coś nie wyjść. O ile instalacja nawet w trakcie awarii może nie stanowić bezpośredniego zagrożenia dla domowników, może jednak przyczynić się do kosztownych i poważnych remontów. Biorąc pod uwagę to, że całość instalacji ulokowana jest pod powierzchnią podłogi, a następnie zalana warstwą betonu, jakakolwiek awaria prawdopodobnie będzie wiązać się z koniecznością zerwania jej i naprawienia usterki, lub nawet wymiany całej instalacji. To niezwykle problematyczne, ponieważ zazwyczaj ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem elektrycznych przewodów grzewczych instaluje się w głównych częściach domu lub mieszkania. Warto więc dobrze rozplanować poprowadzenie przewodów oraz zadbać o to, aby montaż był przeprowadzony przez sprawdzonych specjalistów, którzy znają się na rzeczy. Kolejną ważną kwestią, o jaką należy zadbać przed położeniem grzewczej instalacji podłogowej, jest rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach. Przy tego typu ogrzewaniu niezwykle ważne jest to, aby tam, gdzie będą stały meble, pod spodem nie było przewodów. Dotyczy to szczególnie mebli, które nie stoją na nóżkach, tylko bezpośrednio na podłodze. Masywne meble będą w ten sposób blokować uwalnianie się ciepła, przez co system nie spełni do końca swoich funkcji.  

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *