Przenośniki taśmowe i ich zastosowanie w przemyśle 0 962

przenośnik taśmowy

Sprawny transport towarów w obrębie zakładu przemysłowego to proces, który pełni ważną, choć czasem niedocenianą rolę szczególnie w dużym przedsiębiorstwie. Aby zoptymalizować ten element pracy w firmie, stosuje się urządzenia określane zbiorczo jako tzw. przenośniki. Jakie jest ich zastosowanie w branży przemysłowej? Przeczytaj tekst, by móc się tego dowiedzieć.

Przenośniki – zastosowanie

Przenośniki to urządzenia, które wykorzystuje się w tak różnorodnych dziedzinach gospodarki jak na przykład:

  • przemysł ciężki – przenośniki są pomocne w transporcie surowców i prefabrykatów wykorzystanych z rudy żelaza, kamieni, drewna itp.,
  • branża spożywcza – sprzęt ten wykorzystuje się w celu transportu żywności, w tym na przykład owoców i warzyw, ryb, wędliny itp. Dzięki temu można je szybko obrabiać i/lub pakować,
  • logistyka – przenośniki wykorzystuje się w celu transportu towarów w obrębie hali magazynowej. Dzięki temu można usprawnić i przyspieszyć proces sortowania i pakowania produktów;
  • transport lotniczy – przenośniki taśmowe można wykorzystać w celu transportu bagażu i ładunków towarowych na lotniskach.

Przenośniki – jakie są rodzaje urządzeń?

Przenośniki to dość obszerna i różnorodna kategoria urządzeń. Wszystkie z nich łączy jedno – aparatura ta usprawnia proces transportu przedmiotów/materiałów, co mocno usprawnia prace na terenie hal magazynowych, zakładów przemysłowych, punktów przeładunkowych itp.

W kategorii tej można znaleźć między innymi następujące sprzęty:

  • przenośniki płytkowe,
  • przenośniki taśmowe,
  • przenośniki kubełkowe.

Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Przenośniki płytkowe

Jeśli chodzi o przenośnik płytkowy, to urządzenie to sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy konieczne jest przemieszczanie dużych ilości towaru na takiej trasie, na której planuje się zmianę kierunku czy wysokości. Takie stan rzeczy oznacza, że modele płytkowe są przeznaczone głównie do dużych obiektów przemysłowych, gdzie każdy wyrób jest obsługiwany przez pracowników z różnych sekcji.

Jednocześnie, konstrukcja przenośników płytowych sprawia, że pracownicy mają do nich łatwy sposób. A zatem, trudności nie powinno sprawić ich czyszczenie, obrabianie czy składanie itp. Skrzynki, kartony, pudełka czy butelki to niektóre z przedmiotów, do transportu których wykorzystuje się przenośniki płytkowe.

Przenośniki taśmowe

Przenośniki taśmowe, czasem określane również jako tzw. taśmociągi, można wykorzystać do transportu właściwie każdego rodzaju przedmiotów, od pudełek począwszy, na żywności, butelkach czy blachach skończywszy. Odpowiednio rozbudowane – tzn. po dodaniu welkanta – przenośniki taśmowe można wykorzystać również do transportu materiałów sypkich.

Przenośniki kubełkowe

W odróżnieniu od pozostałych, przenośniki kubełkowe wykorzystuje się przede wszystkim w celu transportu materiałów sypkich, w tym np. ziaren zbóż, a także granulatów, peletu, piasku, biomasy czy kukurydzy. Stąd są one stosowane przede wszystkim w gospodarstwach rolnych oraz przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i obróbką żywności.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *