Na czym polega spawanie MAG? 0 4511

spawanie mag

Metoda MAG opiera się na spawaniu łukowym, przy użyciu topliwej elektrody w osłonie chemicznie aktywnych gazów lub mieszanek gazowych. Proces ten polega na topieniu odwijanego z bębna drutu w łuku elektrycznym oraz przebiega ze stałą prędkością. Ochronę przed negatywnym oddziaływaniem powietrza i atmosfery zapewnia wypływający z dyszy gaz, który skutecznie osłania łuk elektryczny, końcówkę drutu oraz jeziorko spawalnicze.

Zalety i wady MAG

Technologia MAG pozwala na obserwowanie łuku i jeziorka spawalniczego, a także zapewnia możliwość robotyzacji oraz mechanizacji całego procesu. Znajduje zastosowanie w spawaniu szerokiego asortymentu materiałów. Spawanie MAG zapewnia wysoką wydajność oraz precyzję pracy. Główną wadą tej metody jest zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia zakłóceń osłony gazowej, na przykład poprzez podmuch powietrza. Istotną kwestią pozostaje także kwestia jakości złączy, która w przypadku spawania półautomatycznego uzależniona jest od manualnych zdolności spawacza.

Podstawowe parametry i zastosowanie technologii MAG

Do podstawowych parametrów spawania MAG zaliczyć można średnicę drutu elektrodowego, biegunowość, rodzaj i natężenie prądu, a także prędkość podawania, kąt pochylenia i długość wylotową drutu. Nie bez znaczenia pozostaje napięcie łuku i sama prędkość spawania, a także natężenie przepływu oraz rodzaj zastosowanego gazu ochronnego. Metoda ta wykorzystywana jest z powodzeniem w wielu branżach, głównie do łączenia stali niskostopowych, niestopowych oraz wysokostopowych.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *