Obróbka wibrościerna – maszyny 0 4431

części po obróbce wibrościernej

Dokładnie wygładzone brzegi elementów metalowych, błyszcząca powierzchnia bez „zadziorów” to efekt końcowy obróbki materiałów w wibratorze.

Wibratory można podzielić na kilka typów, ale zasadniczo do obróbki wibrościernej stosuje się dwa rodzaje:

  • wibratory kołowe,
  • wibratory korytowe.

Do czego służą wibratory kołowe?

Wibratory kołowe to urządzenia mające bardzo szerokie zastosowanie; dobrze dobrane ścierniwo do rodzaju wkładu oraz odpowiedni płyn wspomagający obróbkę pozwalają na oczyszczenie, wygładzenie i wypolerowanie nawet najdrobniejszych części.

wibrator kołowy

Zasada działania wibratorów kołowych

Proces obróbki wibrościernej polega na zastosowaniu dwóch rodzajów technologii – wprawianiu urządzenia w ruch obrotowy, dzięki któremu wsad wraz ze ścierniwem jest równomiernie przesuwany oraz delikatnemu drganiu pozwalającemu na działanie ścierniwa i płynu wspomagającego.

Duże znaczenie w obróbce tego typu ma możliwość dostosowania szybkości obrotów urządzenia oraz częstotliwość drgań – w zależności od rodzaju wsadu można pracę urządzenia przyspieszyć lub zwolnić.

Wibratory korytowe

Innym rodzajem wibratorów przemysłowych są wibratory korytowe.
Ich działanie jest analogiczne do wibratorów kołowych, a różnica polega na kształcie wanny oraz wielkości elementów przeznaczonych do obróbki. Wibratory korytowe przeznaczone są do wygładzania i polerowania detali o bardzo zróżnicowanym kształcie i wielkości. Urządzenia te mogą mieć przegrody w których można dokonywać obróbki kilku rodzajów wsadu jednocześnie. Dodatkową zaletą jest możliwość umocowania bardzo drobnych części na specjalnych uchwytach w jednej z komór.

wibrator korytowy

Obróbka wibrościerna to bardzo skuteczny sposób na dokładne oczyszczenie elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *