Odkurzacze centralne wciąż stanowią dość rzadki wybór, wciąż bowiem jako znacznie mniej kłopotliwe uznawane są przez większość ludzi tradycyjne odkurzacze. Jeśli jednak do odkurzania jest coś więcej niż dwa pokoje w bloku lub – co gorsza – musimy dbać o porządek w kilkusetmetrowym domu to trudno znaleźć konkurencję dla odkurzacza centralnego. Przyjrzyjmy się zatem – jak w praktyce wygląda instalacja i eksploatacja takiego odkurzacza.
Uważnie zaplanujmy nasz dom
Choć montaż odkurzacza centralnego w domu, który nie był oryginalnie przystosowany do takiej instalacji – jest możliwy, to jest to jednak rozwiązanie znacznie bardziej kłopotliwe i często zdecydowanie mniej estetyczne. Dlatego też warto już na etapie projektu i budowy domu uwzględnić fakt, że chcemy go wyposażyć w instalację odkurzacza centralnego. Odpowiednie przyłożenie się do projektu oznacza też zminimalizowanie liczby niezbędnych do wykonania otworów, uproszczony i skrócony będzie przebieg rur, eliminujemy też od razu ryzyko konfliktu instalacji odkurzacza centralnego z pozostałymi instalacjami. Nasz projekt musi też uwzględniać odpowiednią ilość gniazd ssących, by wygodnie i komfortowo można było odkurzyć całą powierzchnię domu. Pamiętajmy, że standardowo wąż ssący ma długość około 9 m i ta długość powinna nam wystarczyć, by korzystając z dostępnych gniazd móc odkurzyć całą powierzchnię domu.
Gdzie zamontować jednostkę centralną odkurzacza?
To jedna z najważniejszych decyzji. Powinniśmy wziąć tutaj pod uwagę grawitację, czyli umieścić jednostkę w możliwie najniższej części domu – na ogół jest to piwnica lub inne tego typu pomieszczenie gospodarcze. Ważna jest izolacja akustyczna, gdyż choć odkurzacz centralny jest znacznie cichszy w porównaniu z tradycyjnym podczas odkurzania domu, to sama jednostka potrafi solidnie hałasować. W miarę możliwości zainstalujmy ją więc jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych. Urządzenie nie powinno być też montowane bezpośrednio przy ścianie – to dość powszechny błąd. Warto sprawdzić dokumentację naszej jednostki centralnej, ale w większości przypadków zaleca się od 30 do 50 cm odstępu z każdej strony. To ważne, choćby ze względu na skuteczne chłodzenie urządzenia. Nie instalujmy też jednostki w miejscu, do której będziemy mieli bardzo utrudniony dostęp, gdyż musimy przecież co jakiś czas choćby opróżniać pojemnik na śmieci.
Nie spieszmy się z montażem
Chociaż wkrótce po zakupie instalacji odkurzacza centralnego chcielibyśmy ją zapewne jak najszybciej zamontować, warto trochę się wstrzymać. Musimy oczywiście rozmieścić wszelkiego rodzaju rury i okablowanie, natomiast z gniazdami ssącymi poczekajmy do momentu zainstalowania jednostki centralnej – do tego czasu starajmy się jedynie je zamaskować, by całość zbytnio się nie brudziła. Nie instalujmy też na etapie budowy domu jednostki centralnej i nie uruchamiajmy całej instalacji. Choć z technicznego punktu widzenia nie ma tutaj szczególnych przeciwwskazań, to doświadczenie sugeruje, iż instalacja taka wykorzystywana jest wtedy przez ekipę budowlaną do bieżącego sprzątania, co wprowadza ryzyko uszkodzenia któregoś z elementów, zanim jeszcze produkcyjnie uruchomimy naszą instalacją.
Pamiętajmy o akcesoriach
Gdy jednostka centralna zostanie już zamontowana, a w wybranych miejscach w domu umieścimy punkty ssące, to uwzględnimy również różnego rodzaju drobne akcesoria, jak choćby specjalne, automatyczne szufelki – tylko wtedy nasza instalacja odkurzacza centralnego będzie w pełni funkcjonalna.
Automatyczne szufelki umożliwiają bowiem szybkie sprzątnięcie drobnych śmieci w najczęściej brudzących się w miejscach. Nie ma wtedy potrzeby podłączania rury i końcówek ssących, wystarczy kilka ruchów zwykły szczotką, by przesunąć śmieci w okolice szufelki i gotowe. Szufelka zassie i przeniesienie śmieci wprost do pojemnika naszego odkurzacza.