Obróbka skrawaniem – metody i zastosowanie 0 2929

obróbka skrawaniem

W dzisiejszych czasach przemysł jest bardzo rozwinięty. Obecnie dostępne są nowoczesne materiały, które wprowadzają niemałą rewolucję w wielu dziedzinach. Sposoby obróbki nawet tradycyjnych materiałów inżynierskich nie są także już takie proste. Aktualnie w bardzo wielu przedsiębiorstwach między innymi obróbkę ubytkową wykonuje się za pomocą wysokiej jakości maszyn sterowanych komputerowo. Zatem na czym dokładnie polega obróbka skrawaniem oraz w jaki sposób jest wykonywana? Jakie można wyróżnić jej rodzaje?

Obróbka skrawaniem coraz bardziej popularna

Istotnie jedynym z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakładach produkcyjnych jest z pewnością obróbka skrawaniem. Jest to proces, podczas którego materiał poprzez usunięcie odpowiedniej ilości warstw naddatku uzyskuje pożądaną formę. Do tego typu prac można wykorzystać różnorodne maszyny, w zależności od tego w jakiej formie był materiał wyjściowy.

Należy wiedzieć, że obróbkę skrawaniem dzieli się na:

  • obróbkę wiórową,
  • obróbkę ścierną.

Zatem jakie dokładnie wyróżnia się rodzaje obróbki wiórowej oraz ściernej?

Rodzaje i zastosowanie obróbki skrawaniem

Rodzajów obróbki ściernej jest kilka i jest to uzależnione od wielu czynników. Biorąc pod uwagę metodę kształtowania danej powierzchni, wyróżnia się między innymi obróbkę punktową, kształtową oraz obwiedniową. W przypadku dokładności procesu można wyróżnić obróbkę zgrubną oraz średnio dokładną, a także dokładną i bardzo dokładną, która określana jest także jak obróbka wykańczająca. Jak już wcześniej wspomniano, obróbka skrawaniem może mieć różny stopień zmechanizowania. W tym przypadku bardzo powszechna jest obróbka maszynowa na obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC). Praktycznie każde przedsiębiorstwo w dzisiejszych czasach korzysta z takiego rozwiązania, ponieważ jest to najszybszy proces. Można także zdecydować się na proces na obrabiarkach klasycznych lub półautomatycznych. Wspomniana obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie między innymi w przemyśle samochodowym w produkcji seryjne oraz produkcji maszyn.

proces obróbki skrawaniem

Zdecydowanie w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Tak jest również w przypadku nie tylko dziedziny takiej jak między innymi informatyka, lotnictwo lub też branża spożywcza czy też bankowość. Internet, jak również komputeryzacja zagościła na dobre nawet w przemyśle, w dziedzinie obróbki skrawaniem. Choć bardzo wiele osób, które pracowały w przedsiębiorstwach jeszcze kilkanaście lat temu sądzi, że do obróbki skrawaniem przykładowo podczas frezowania lub toczenia potrzebny jest człowiek, jest w bardzo dużym błędzie. Aktualnie pracownicy istotnie są potrzebni w bardzo wielu przedsiębiorstwach, jednak tak naprawdę programują tylko maszynę i tym samym doglądają podczas procesu, czy wszystko przebiega w pełni sprawnie.

Automatyzacja oraz robotyzacja zagościła w przemyśle na dobre, nawet w przypadku obróbki ubytkowej. Należy wiedzieć, że takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim to właśnie dzięki temu można zupełnie zrezygnować z większej ilości pracowników w zakładach przemysłowych, ponieważ dotychczas wykonywane za nich prace są już przeprowadzane maszynowo. Komputer, który posiada każde takie urządzenie jest odpowiednio zaprogramowany. Tylko dzięki temu obróbka taka jak przykładowo skrawanie, toczenie lub też frezowanie może być bardzo precyzyjna. W szczególności jest to bardzo ważne w przypadku obróbki skrawaniem, ponieważ podczas takich procesów produkcyjnych traci się bardzo dużą ilość materiału. Jeżeli komputer jest odpowiednio zaprogramowany, można takich błędów uniknąć, tym samym możliwe jest poczynienie pewnych oszczędności poprzez zniwelowanie strat.

Bardzo ważne jest także zwiększone bezpieczeństwo na produkcji. Jeżeli przykładowo wykonywane jest takie frezowanie CNC, operator takiego urządzenia tak naprawdę nie musi być wcale obecny bezpośrednio przy materiale. Prościej ujmując, pracownik nie bierze bezpośredniego udziału w przeprowadzanym zabiegu, a jedynie nim steruje. Wszelkie prace są wykonywane za pomocą zaprogramowanego komputera, który jest wbudowany w dane urządzenie. Tym samym jak pokazują najnowsze badania, można w dużym stopniu zredukować ilość wypadków podczas tego typu procesów, a charakteryzują się one niestety bardzo poważnymi urazami. Zatem jak można zauważyć, komputerowa obróbka skrawaniem ma bardzo wiele zalet i tym samym pełna automatyzacja, jak również robotyzacja danego procesu może w dużym stopniu przyczynić się między innymi do poprawienia bezpieczeństwa na produkcji, jak również znacznej redukcji kosztów.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *