Mycie przemysłowe w branży automotive 0 2993

maszyna do mycia precyzyjnego

Podejmując temat technologii mycia przemysłowego, warto uświadomić sobie, że — kolokwialnie mówiąc — świat cały czas idzie do przodu, a zatem również technologie mycia przemysłowego zmieniają się i są stale udoskonalane. Mycie precyzyjne, czyli mycie na klasę czystości nastawione jest na uzyskanie określonych parametrów w poszczególnych etapach procesu.

Metody mycia przemysłowego

Wśród najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych metod przemysłowego mycia wymienia się mycie natryskowe. Zwykli ludzie doskonale znają tę metodę na przykład z myjni samochodowych, gdzie w ten sposób oczyszcza się samochody z brudu i kurzu. Mycie natryskowe może przybierać różne formy, ponieważ sam sprzęt może być albo ręczny albo zautomatyzowany — i tutaj zmienną będzie ciśnienie.
Inne metody mycia przemysłowego to na przykład metoda zanurzeniowa oraz metoda ultradźwiękowa.

VIA - mycie precyzyjne

Metoda zanurzeniowa, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na usunięcie zabrudzeń poprzez zanurzenie elementów w specjalnej cieczy. W metodzie ultradźwiękowej również — jak sama nazwa wskazuje — wykorzystuje się ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe. Mniej popularne, ale wciąż występuje wśród mycia przemysłowego jest mycie na sucho. Tutaj wykorzystuje się na przykład sprężone powietrze. Zastosowanie mają również techniki próżniowe. Oferta mycia przemysłowego jest bardzo bogata. Na jednym biegunie znajdują się proste myjki działające na zasadzie natrysku, na drugim — w pełni zautomatyzowane miejsca na linii, gdzie trwa produkcja.

Branża automotive

Produkcja części motoryzacyjnych, czyli sens branży automotive.

Branża automotive zajmuje się, mówiąc najogólniej, produkcją części motoryzacyjnych. Polska jest ważnym ogniwem na mapie Europy jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną. Kluczowe są tutaj wartość rynku oraz ilość zatrudnionych pracowników. Branża automotive w Polsce to branża eksportowa z dużym potencjałem. Aby wszystkie części były właściwie przygotowane do procesów produkcyjnych, trzeba w odpowiedni sposób je oczyścić już na początkowym etapie. Stąd właśnie mycie przemysłowe w branży motoryzacyjnej jest tak istotnym elementem całego procesu. Nie sposób o tym nie wspomnieć. Oprócz wymienionej branży, mycie przemysłowe ma zastosowanie również w innych sektorach przemysłu. Myje się i odtłuszcza także elementy, które wykorzystuje się przy produkcji na przykład części aparatury medycznej, czy też części potrzebnych w branży lotniczej i w branży obróbki metali.

Klucz do sukcesu – wybór metody mycia przemysłowego

Przy wyborze najodpowiedniejszej metody mycia przemysłowego, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wymagania klienta. To one będą decydujące dla tego, jaka metoda ostatecznie zostanie wybrana. Ważna jest klasa czystości, którą muszą wykazywać się umyte elementy. Istotną kwestią są również ponoszone koszty – każdy proces ma swój budżet, który został zaplanowany i zatwierdzony i najczęściej nie ma już tutaj miejsca na negocjacje i zmiany. Jeszcze ważniejszy będzie jednak typ zabrudzeń i zanieczyszczeń – pod tym kątem przede wszystkim trzeba wybrać metodę. Istotnym parametrem jest również czas. Bywa, że trzeba oczyścić różne elementy w szybkim tempie, co zakłada większą wydajność, ale nie może wpływać na jakość mycia, która musi odpowiadać przyjętej klasie. Mycie przemysłowe bywa zlecane na zewnątrz, ale bywa też, że przedsiębiorstwa, które takiego mycia potrzebują, samodzielnie dokonują zakupu przemysłowych urządzeń myjących – przy tym kierują się przede wszystkim wysokością kosztów eksploatacji, ceną samego urządzenia, jego parametrami technicznymi, jakością i okresem gwarancji, a także tym, jakie wsparcia po sprzedaży oferuje producent lub dostawca.

Jakość i metoda szyta na miarę

Jeżeli można wskazać coś, co definiuje jakość w procesie mycia przemysłowego, to na pewno należy wymienić wymagania norm VDA 19 i ISO 16232. Dążenie do wprowadzenia i utrzymania najwyższych standardów to cecha firm, które rozumieją potrzebę nieustannego rozwoju i dążenia do perfekcji. Takie firmy mają ogromną szansę i potencjał na osiągnięcie sukcesu. Nie ma jednej idealnej metody, którą można zastosować do każdego mycia przemysłowego. Do usuwania cząstek stałych świetnie sprawdzi się metoda natryskowa, do usuwania cieszy — metoda zanurzeniowa, a metoda na sucho bywa zwykle metodą wstępną przed podjęciem działań bardziej zaawansowanych. Tak czy inaczej — metody mycia przemysłowego w branży automotive z pewnością będą się rozwijać i nawet najlepsi eksperci za kilkadziesiąt lat poczują się zaskoczeni nowymi technologiami i możliwościami.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *