Kolejna podwyżka stóp procentowych 0 1006

kredyt hipoteczny - wzrost rat kredytowych

Wielu właścicielu nieruchomości zakupionych na kredyt z niepokojem spogląda na ostatnie doniesienia na temat inflacji i stale wzrastających cen. Oznacza to dla tych osób nie tylko wyższe rachunki za energie, paliwo czy też jedzenie, lecz przede wszystkim potencjalnie gwałtowny wzrost rat kredytów. Wszystko z powodu ostatniego posiedzenia RPP, na którym nastąpiła kolejna podwyżka stóp procentowych.

Co przyniosło posiedzenie RPP w listopadzie 2021 roku?

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Rada Polityki Pieniężnej zareagowała na ostatni opublikowany raport na temat inflacji i podniosłą stopy procentowe. Jak się okazuje, tym razem o wiele agresywniej niż w przypadku ostatniego posiedzenia, na którym podwyżka była dla wielu dość symboliczna.
O ile zatem zostały podniesione stopy procentowe? W przypadku stopy referencyjnej wzrosła ona do poziomu 1,25%, natomiast stopa lombardowa do 1,75%. Czy są to duże podwyżki? Biorąc pod uwagę utrzymywanie przez dłuższy czas stop na niskim poziomie, podwyżka jest dość znacząca.

O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych?

Wiele osób obawia się tego, jak podwyżki stóp procentowych wpłyną na raty ich kredytów. Oczywiście nie da się jednoznacznie powiedzieć, o ile każdy kredyt wzrośnie, ponieważ zależne jest to od wielu czynników. Biorąc pod uwagę jednak klasyczny kredyt na 300 tysięcy złotych przy spłacie obliczonej na 25 lat, wzrost można oszacować na poziomie około 150 złotych miesięcznie.
Oczywiście liczyć się trzeba z tym, że to nie koniec podwyżek i już na kolejnym, grudniowym posiedzeniu RPP pojawić się może kolejna, równie wysoka podwyżka stóp.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *