Branża poligraficzna bez tajemnic! 0 3016

maszyna introligatorska

Branża poligraficzna zajmuje się nie tylko wyrobem książek, ale wszystkim co jest zaliczane do druku – wszystkie ulotki, katalogi czy plakaty.  Na co dzień pewnie nie zastanawiasz się w jaki sposób powstają Twoje ulubione powieści czy gazety, które często trzymasz w rękach. Przestawiamy najczęściej używane w tej branży narzędzia.

Noże poligraficzne – jakie są rodzaje?

Istnieje wiele rodzajów noży. Oto niektóre z nich:

  • Noże Widia uniwersalna – ma on wkładkę widiową (węglik wolframu). Na ogół używa się go do cięcia aluminium, papieru, kredy czy tektury. Dzięki zastosowaniu ziarnistości najlepszej jakości sprawdzi się przy wyspecjalizowanej produkcji.
  • Noże Widia Longlife – nóż ma wkładkę widiową o strukturze drobnoziarnistej. Przeznaczony jest dla zakładów o ujednoliconej produkcji.
  • Noże Widia Genesis – ma ultradrobnoziarnistą strukturę, dzięki czemu nadaje się do cięcia każdego rodzaju materiału.
  • Noże Widia Blue Line – to specjalistycznie opatentowanym mocowaniem wkładki, która sprawia, że nóż jest zawsze idealne prosty.
  • Nóż Widia VITECH – ten model jest niezwykle wytrzymały i rzadziej podatny na wykruszenie, czy inne uszkodzenia. Jego wyjątkowa budowa pozwala na cięcie wszystkiego!

Maszyny introligatorskie – jak je dzielimy?

Maszyny introligatorskie są niezwykle ważne w branży poligraficznej. Są niezbędne do tego, aby w piękny i estetyczny sposób wykonywać swoją pracę. Często zdolności manualne introligatorów są niewystarczające. Ludzkie oko, jak i ręce nie są tak precyzyjne. Potrzebne są specjalistyczne urządzenia, które są dokładniejsze i wydajniejsze niż sam człowiek.

 Jakie są rodzaje maszyn introligatorskich?

  1. Laminatory – ich zadaniem jest zabezpieczanie papieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  2. Flacerki – służą do falcowania, czyli zaginaniu papieru.
  3. Oklejarki – służą do oklejania książek gorącym klejem albo klejem poliuretanowym.
  4. Niciarki – wykorzystuje się je do szycia książek nićmi.
  5. Krajarki i nożyce introligatorskie – pomagają one kroić i ciąć materiały. To bardzo ważny proces, który determinuje, o tym, czy cały proces składania druku okaże się sukcesem. Wyróżnia się kilka rodzajów krojenia:
  6. Przekrawanie – wzdłuż linii prostej;
  7. Okrawanie – wyrównanie do pożądanego formatu za pomocą krajek;
  8. Nadkrawanie – krojenie częściowej grubości arkusza;
  9. Wykrawanie – krojenie z wykorzystaniem specjalnie uformowanych noży;
  10. Wiercenie – stosuje się w nim noże z ostrzem w kształcie okręgu;
  11. Perforowanie – inaczej dziurkowanie;
  12. Bobinowanie – polega na krojenie wstęgi na mniejsze i nawijanie ich na bobiny.

Jesteś ciekaw kto może Ci pomóc w Twojej firmie poligraficznej? Firma Mix-Graf rozpoczęła swoją działalność jak hurtownia artykułów poligraficznych i wiedzą o nich wszytko!  Z czasem jednak sukcesywnie poszerzali swoją ofertę o kolejne produkty, które są niezbędne w tej profesji. Obecnie tworzą jedyną w Polsce sieć szlifierni o zasięgu ogólnopolskim. Dzięki wieloletniej pracy na wysokim poziomie stali się ekspertami w dziedzinie obróbki różnego rodzaju narzędzi.

Więcej informacji: https://www.mix-graf.pl/noze.html

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *