Polerowanie felg samochodowych – technologia obróbki wibrościernej 0 4846

polerowanie felg samochodowych

Obróbka wibrościerna, zwana też inaczej rotacyjno-ścierną to obróbka mechaniczna wykorzystywana głównie w pracach jubilerskich, jak i mechanice samochodowej. Wielu fachowców uznaje ją aktualnie za jeden z najlepszych sposobów na czyszczenie powierzchni, w tym polerowanie felg. Poniżej kilka informacji, na czym dokładnie polega ten proces oraz dlaczego doskonale sprawdza się w przypadku wspomnianych wcześniej felg samochodowych.

Maszyny i technologia obróbki wibrościernej — kilka słów o samym procesie

Obróbka wibrościerna to proces zaliczany do obróbki skrawaniem. Odbywa się on w luźnym ścierniwie, wykorzystując wibracje generowane przez urządzenia je wymuszające. Jeżeli chodzi o maszyny wykorzystywane podczas tej obróbki, to najczęściej jest to wygładzarka wibracyjna kołowa oraz rynnowa. Proces skrawania podczas obróbki wibrościernej zachodzi w wyniku kontaktu ziarna ściernego oraz materiału obrabianego. Wspomniane ziarno ścierne zatopione jest w tzw. kształtkach ściernych, posiadających różnego rodzaju spoiwo oraz oczywiście rodzaj materiału ściernego — najczęściej spotykane są jednak kształtki ceramiczne oraz kształtki żywiczne.

Polerowanie felg, a obróbka wibrościerna

Renowacja felg to jedna z najczęściej spotykanych działalności, jeżeli chodzi o poprawę wyglądu samochodu — lustrzany połysk felg to efekt niezwykle pożądany przez wielu właścicieli aut, choć należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest on technologicznie trudny do osiągnięcia, głównie ze względu na to, że felgi to detale o stosunkowo skomplikowanym kształcie, jak i dużej ilości zakamarków. Procesem, który sprawdza się najlepiej, jest obróbka wibrościerna, która w przypadku polerowania felg ma niezwykle dużo zalet.

Wśród najważniejszych korzyści wynikających z jej zastosowania wymienić można m.in. minimalną pracochłonność, stosunkowo niskie koszty samej obróbki, wynikające także z oszczędności czasu oraz dużą efektywność tego procesu — kompletne polerowanie felg odbywa się podczas jednego cyklu roboczego. Nie można również zapomnieć o tym, że oprócz bardzo dobrej jakości powierzchni, jaką można uzyskać podczas obróbki wibrościernej, dodatkowo uzyskany efekt jest bardzo trwały, a wszystko to dzięki możliwości zastosowania odpowiedniej chemii wspomagającej podczas tego procesu.

Etapy polerowania felg przy wykorzystaniu technologii obróbki wibrościernej

Wyróżnić można trzy podstawowe etapy przeprowadzania obróbki wibrościernej, w przypadku polerowania felg — pierwszym z nich jest usunięcie starej powłoki lakierniczej, za pomocą szlifowania wibracyjnego (jest to najbardziej pracochłonny i intensywny proces, podczas którego wykorzystuje się wspomnianą wcześniej chemię wspomagającą oraz oczywiście kształtki z odpowiednio dobranym materiałem ściernym). Drugim etapem jest dogładzanie wibracyjne, przy wykorzystaniu kształtek o drobniejszym ziarnie oraz chemii wspomagającej. Końcowym etapem jest polerowanie, podczas którego wykorzystuje się specjalne kulki porcelanowe (służące nagniataniu mikronierówności), co odróżnia obróbkę wibrościerną od innych metod polerskich.

felga samochodowa

Ten złożony proces powala na uzyskanie trwałego i efektownego połysku felg aluminiowych, który zachwyci nawet najbardziej wymagających fanów motoryzacji!

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *