Zalety kompresorów olejowych 0 749

kompresor olejowy

Aby instalacja sprężonego powietrza zapewniała wysoką wydajność zakładu produkcyjnego, potrzebna jest odpowiednia sprężarka. Przed zakupem maszyny należy więc zwrócić uwagę na jej parametry i rodzaj. W poniższym wpisie sprawdzimy, jakie są zalety oraz zastosowania kompresorów olejowych. Zapraszamy do lektury!

Kompresor olejowy a kompresor bezolejowy – różnice

Wszystkie sprężarki powietrza dostępne na rynku różnią się budową i zastosowaniem, a także sposobem działania. Każda taka maszyna może występować w opcji bezolejowej oraz olejowej. Czym różni się kompresor bezolejowy od olejowego? Podstawową różnicę da się wywnioskować już z określenia takich sprzętów – kompresory tłokowe olejowe i bezolejowe działają tak samo, jednak urządzenia olejowe do sprawnej pracy wymagają zastosowania substancji smarnej.

Kompresory śrubowe i tłokowe bezolejowe

Nowoczesne sprężarki bezolejowe nie potrzebują oleju, aby zmniejszyć współczynnik tarcia pomiędzy elementami mechanizmu. Dzieje się tak ze względu na ich budowę – części pokryte są materiałami takimi jak teflon czy nylon, które zapewniają płynne działanie. Kompresory bezolejowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze pod żadnym pozorem nie może być zanieczyszczone drobinkami smaru (medycyna, przemysł papierniczy i spożywczy).

Sprężarki bezolejowe są lżejsze niż olejowe, mają jednak swoje wady. Smar działa jak substancja chłodząca, a więc bez niego urządzenie może się przegrzać. Ze względu na to maszyna wymaga przerw w pracy, co obniża jej wydajność. Części do maszyn bezolejowych są ponadto mniej trwałe od tradycyjnych, sprzęt potrzebuje więc częstszych napraw oraz przeglądów technicznych. Trzeba także pamiętać, że standardowo kompresory bezolejowe mają dość małe zbiorniki, dlatego nie zawsze nadają się do pracy w dużych zakładach przemysłowych.

Rola oleju w kompresorach olejowych:

  • zmniejszanie siły tarcia pomiędzy komponentami mechanizmu,
  • odprowadzanie ciepła,
  • poprawa jakości sprężonego powietrza,
  • możliwość pracy ciągłej urządzenia,
  • konserwacja elementów,
  • przedłużanie żywotności sprzętu.

Trzeba pamiętać o kontrolowaniu poziomu oleju w sprężarce oraz o jego regularnej wymianie ze względu na rolę, jaką gra w poprawnym działaniu maszyny. Wykorzystanie smaru bezpośrednio przekłada się na plusy z użytkowania kompresorów olejowych.

Zalety kompresorów olejowych

Niezawodność

Kompresory olejowe mają znacznie dłuższą żywotność od maszyn niewymagających smaru. Olej zapobiega wielu awariom, ponieważ chłodzi mechanizm, uszczelnia go, a dodatkowo konserwuje poszczególne części. Ewentualne usterki mogą pojawiać się ze względu na zbyt małą ilość substancji smarnej lub jej zanieczyszczenia – regularne kontrole zapewniają urządzeniom niezawodność. Warto również pamiętać, że ograniczona liczba napraw czy przeglądów technicznych to wielka oszczędność dla przedsiębiorców.

Praca w trybie ciągłym

Zarówno kompresory tłokowe, jak i śrubowe olejowe mogą pracować w trybie ciągłym. To świetna wiadomość dla przedsiębiorców oraz majsterkowiczów planujących długotrwałe prace z użyciem sprężarki. Olej odgrywa w nich rolę płynu chłodniczego, odprowadza więc wytworzone ciepło na zewnątrz urządzenia i dzięki temu zapobiega przegrzaniu sprzętu. Brak potrzeby przerywania pracy, aby zmniejszyć temperaturę w maszynie, bezpośrednio przekłada się na wydajność w zakładzie produkcyjnym, a nawet przydomowym garażu.

Duże zbiorniki

Standardowo kompresor olejowy ma znacznie pojemniejszy zbiornik niż urządzenie bezolejowe. Dzięki niemu można przechowywać sprężone powietrze do późniejszego wykorzystania – wielkość zbiornika należy dopasować do wykonywanych prac (do sporadycznego wykorzystania w warsztacie 25 l, a do profesjonalnych zastosowań – 300 l). Większa pojemność oznacza również większe rozmiary i wagę, co może wpływać negatywnie na decyzję osób poszukujących sprężarki do garażu. Trzeba jednak pamiętać, że modele dostępne w sklepach posiadają zazwyczaj kółka i uchwyty, aby zapewnić użytkownikom pełną mobilność.

Łatwe przeglądy techniczne

Jak zostało wspomniane wcześniej, kompresory olejowe rzadko ulegają usterkom. Ze względu na błędy w eksploatacji czy zużycie czasami niezbędna jest pomoc ekspertów. W takich sytuacjach naprawa czy planowany przegląd techniczny zajmuje niewiele czasu, ponieważ dostęp do poszczególnych części sprężarki jest łatwiejszy niż w modelach bezolejowych. Serwisant może więc szybko przeprowadzić diagnozę lub przegląd oraz dokonać potrzebnych napraw bez generowania zbyt dużych strat finansowych dla zakładu.

Zredukowane ryzyko zanieczyszczenia powietrza

Wykorzystanie oleju oznacza, że podczas pracy zawsze istnieje niewielkie ryzyko zanieczyszczenia sprężonego powietrza. Ze względu na nie kompresorów olejowych nie stosuje się w stomatologii, zakładach włókienniczych oraz przy produkcji i pakowaniu żywności. Trzeba jednak pamiętać o stale rozwijającej się technologii – w urządzeniach dostępnych obecnie na rynku ryzyko zanieczyszczenia sprężonego gazu jest zredukowane do minimum.

Warto także wspomnieć, że sprężone powietrze z kompresora olejowego ma niższą temperaturę niż w kompresorze bezolejowym dzięki smarowi, który odprowadza powstałe ciepło. Powietrze o określonych parametrach jest niezbędne w różnorodnych procesach technologicznych, dlatego warto ten fakt mieć na względzie podczas zakupu kompresora.

Zastosowania kompresorów olejowych

Kompresory olejowe to tradycyjne urządzenia do produkcji sprężonego powietrza, zatem znajdują szersze zastosowanie niż sprzęty bezolejowe. Majsterkowicze w znacznej większości wybierają właśnie maszyny olejowe. Taki kompresor z powodzeniem można wykorzystać do domowego warsztatu (np. do pompowania kół w samochodzie czy rowerze), a także prac w gospodarstwie domowym (np. oczyszczania mebli ogrodowych lub malowania natryskowego).

Sprężarki olejowe stosuje się też w środowisku profesjonalnym. Maszyny tego rodzaju z powodzeniem są eksploatowane m.in.:

  • na budowie (malowanie natryskowe, piaskowanie, oczyszczanie maszyn),
  • w warsztacie (do narzędzi pneumatycznych do samochodu),
  • w zakładzie wulkanizacyjnym,
  • w lakierni.

Używanie opisywanych urządzeń niesie za sobą wiele korzyści, nic więc dziwnego, że kompresory olejowe są tak szeroko stosowane.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *